Adenium obesum

Adenium
Rodzina: Toinowate
( Apocynaceae )
Ojczyzna: wschodnia Afryka
(Kenia)
Opis: Adenium to rodzaj obejmujący około 10 gatunków roślin rosnących na stepach i pustyniach Półwyspu Arabskiego, w Afryce Południowej i strefie tropikalnej Afryki. Są to sukulenty o grubym, nieforemnym, u niektórych gatunków osiągającym 10 m wysokości pniu.

Mięsiste liście są ułożone spiralnie na również grubych konarach. Pojedyncze, duże, lejkowate, jasno-lub ciemnoczerwone kwiaty są zebrane w kwiatostany. Sok mleczny wydobywający się ze skaleczonego miejsca jest trujący. Okres kwitnienia: od kwietnia do późnego lata.
Stanowisko: odpowiednio do pochodzenia adenium potrzebuje bardzo jasnego i niezbyt wilgotnego stanowiska. Bardzo dobrze się nadaje na roślinę pokojową. Optymalne warunki znajduje na oknie poludniowo--zachodnim; trzeba je tam tylko nieco osłaniać przed bezpośrednim nasłonecznieniem w południe (cieniowanie), aby zapobiec oparzeniom liści.
Temperatura w zimie nie powinna spadać poniżej 16°C. W miesiącach letnich może być o 6-8°C wyższa bez szkody dla rośliny. Pielęgnacja: w okresie wzrostu konieczne jest równomierne podlewanie, w miesiącach zimowych (okres spoczynku od października do lutego) tylko umiarkowane podlewanie. Nawożenie jest konieczne, jak u wszystkich roślin, ale powinno być odpowiednio dobrane. Oznacza to, że na początku każdego okresu wzrostu trzeba stosować nawozy o zwiększonej zawartości azotu, a na przykład w okresie rozwoju kwiatów nawozy o zwiększonej zawartości fosforu. Przesadzamy w lutym lub marcu. Podłoże powinno być przepuszczalne, nie za lekkie, podobnie jak dla kaktusów i innych sukulentów. Rozmnażanie: możliwe z nasion, które wprawdzie można sprowadzić z ojczyzny rośliny, ale nie zawsze uzyskuje się pożądane rezultaty. Dlatego lepiej jest rozmnażać z sadzonek, co jest szybsze i łatwiejsze; wsadzamy je do mieszanki miału torfowego z piaskiem i trzymamy w atmosferze nasyconej wilgocią. Młode roślinki poza tym lepiej rosną. Właściwym momentem dla rozmnażania jest wiosna. Innym sposobem rozmnażania jest szczepienie przez stosowanie (na wierzchołku podkładki). Podkładką dla adenium jest oleander (Nerium oleander). Oleander rozmnażamy wiosną z sadzonek. Po ukorzenieniu się ostrym nożem odcinamy gładko na ukos górną część roślinki. W taki sam sposób ucinamy również zraz z adenium: musi być tej samej grubości, co pieniek oleandra. Sadzonkę adenium łączymy z pieńkiem oleandra, miejsce szczepienia smarujemy niewielką ilością wosku i owijamy łykiem lub wełną. Stawiamy roślinę w temperaturze około 18°C. Obie części zrastają się w ciągu 3-4 tygodni. Roślina szczepiona przez stosowanie zakwitnie jeszcze w tym samym roku; jest odporna i wytrzymała, ponieważ podkładka ma bardzo mocne korzenie.
Specyfika: są to rośliny wieloletnie, łatwe w pielęgnacji. Przycinana roślina traci urodę. Szkodniki, choroby: w następstwie zalegania wilgoci dochodzi do gnicia korzeni. Należy unikać ciemnego stanowiska, bo kwitnienie się pogarsza.

 
LG WD-10390NDK